Korzyści płynące z użycia technologii projektowania 3D

Korzyści płynące z użycia technologii projektowania 3D

Inżynieria odwrotna jest niezbędnym elementem procesu, gdy musimy odtworzyć dokumentację lub przekształcić model fizyczny na model CAD. To właśnie tutaj zaczyna działać skaner 3D, generując siatkę trójkątów, która odzwierciedla precyzyjną geometrię danego elementu. Ta siatka jest punktem wyjścia do dalszych etapów tworzenia modelu wirtualnego.

Następnie specjalistyczne oprogramowanie służy do przetwarzania i odtwarzania danych geometrycznych, które następnie są konwertowane do formatu, który systemy CAD są w stanie odczytać i interpretować.

Posiadanie takiego modelu CAD to klucz do efektywnego planowania produkcji. Umożliwia bowiem symulację procesów, które mają miejsce w rzeczywistości. Ponadto, ten wirtualny model jest nieocenionym narzędziem, które ułatwia modyfikacje, naprawy i najważniejsze – rozwój produktu. W efekcie, to przekłada się na ograniczenie liczby testów potrzebnych do uruchomienia produkcji, co bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów.

Zalety druku 3D

Poniżej przedstawiamy najważniejsze korzyści drukowania 3D:

  • oszczędność pieniędzy – znikają koszty zakupu narzędzi. Prototypy można wykonywać bezpośrednio przed wysłaniem projektu do masowej produkcji,
  • trwałość – drukowane w technologii 3D części są naprawdę trwałe. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów wysokiej jakości części te będą służyły przez długi czas,
  • krótki czas realizacji – w zależności od realizacji, wyprodukowanie części trwa nawet około 30 minut,
  • precyzja – drukowanie 3D to technologia, która wyróżnia się dużą precyzją. Wszystkie wydrukowane elementy będą dokładnie takie same, jak przygotowany projekt,
  • zmniejszenie ilości odpadów – bardzo ważna korzyść wykorzystania technologii 3D. Dzięki niej dbamy o środowisko. Drukowana jest konkretna część, dzięki czemu nie trzeba odcinać i usuwać nadmiaru materiału.

Korzystanie z technologii 3D podczas produkcji różnych elementów ma wiele zalet. Przede wszystkim można zaoszczędzić pieniądze, ponieważ nie trzeba kupować zbędnych narzędzi potrzebnych do wytwórstwa. Wydrukowane w technologii 3D części są naprawdę trwałe, służą w świetnym stanie przez długi czas. Decydując się na wykorzystanie technologii 3D do produkcji, zmniejsza się ilość odpadów, ponieważ drukowana jest dokładnie określona część. Dzięki temu nie trzeba nic odcinać czy też usuwać nadmiaru materiału.

Dodaj komentarz