Skanowanie 3D

Wysoka cena zakupu systemu pomiarowego oraz konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej osoby nie muszą oznaczać braku możliwości dostępu do najbardziej sprawdzonych rozwiązań metrologii 3D. Zaliczana do bezstykowych metod pomiarowych technologia skanowania trójwymiarowego, to proces przenoszenia rzeczywistej geometrii wyrobu do modelu w postaci cyfrowej. Uzyskana chmura punktów o wysokiej rozdzielczości precyzyjnie opisuje powierzchnie swobodne oraz elementy geometryczne, niezależnie od rozmiarów części, powierzchni, wykończenia czy geometrii.

Skanery laserowe SCANTECH

Skanery laserowe firmy SCANTECH gwarantują wiarygodne dane pomiarowe 3D i analizę części takich jak:

  • • blachy,
  • • odlewy,
  • • narzędzia i matryce,
  • • łopatki do turbin,
  • • prototypy,
  • • tworzywa sztuczne,
  • • i wiele innych.

Ze względu na szybkość pomiaru, wysoką dokładność oraz ilość punktów pomiarowych w porównaniu do klasycznych metod (maszyny CMM), skanowanie 3D traktowane jest jako główne narzędzie działów kontroli jakości w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.

Systemy skanowania 3D firmy SCANTECH zapewniają szybki pomiar części o zróżnicowanych gabarytach i skomplikowanych kształtach. Główny obszar zastosowania to kontrola jakości (weryfikacja geometrii wyrobu) oraz inżynieria odwrotna (odtwarzanie narzędzi lub dokumentacji). Dzięki integracji technologii skanowania 3D z procesem wytwarzania, możliwe jest zredukowanie czasu uruchomienia produkcji, zoptymalizowanie jakości komponentów, utrzymanie wysokiego poziomu kontroli jakości w całym procesie produkcyjnym oraz ograniczenie odrzutów, co prowadzi do zaoszczędzenia cennego czasu i pieniędzy.

Jak wykonujemy skanowanie trójwymiarowe?

Proces skanowania trójwymiarowego polega na przechwytywaniu rzeczywistego kształtu detalu za pomocą skanera 3D i odtworzeniu w postaci cyfrowej na komputerze. Uzyskane w ten sposób dane 3D precyzyjnie odzwierciedlają geometrię skanowanego obiektu. Jako inspect3D realizujemy pomiary pełnej geometrii elementów w zakresie od kilku mm do kilku m z dokładnością do 0,02 mm. Pomiary wykonujemy w naszym laboratorium lub siedzibie klienta.

Skanowanie 3D Poznań

Skanowanie 3D a projektowanie 3D? Projektowanie 3D to niezwykle czasochłonny proces, który wykorzystywany jest w przypadku przedmiotów fizycznie jeszcze nie powstałych lub już wyprodukowanych, ale wymagających modyfikacji bądź usprawnień. Wykonanie projektów modeli CAD wymaga wysokich umiejętności konstruktora, znajomości oprogramowania oraz często również metod wytwarzania części, dlatego w przypadku odtwarzania istniejącego elementu należy również wziąć pod uwagę czynnik ludzki. Ewentualne pomyłki popełnione w trakcie projektowania 3D zawsze będą miały wpływ na efekt końcowy.

W celu wyeliminowania błędów i zapewnieniu odpowiedniej dokładności odwzorowania doskonale w tej sytuacji sprawdza się skanowanie 3D, w którym czynnik ludzki został ograniczony do minimum, a dane pomiarowe związane z kształtem obiektu rejestrowane są przez precyzyjny skaner 3D. Możliwość przeniesienia skomplikowanych geometrii do postaci cyfrowej za pomocą systemu pomiarowego znacznie ułatwi pracę konstruktorowi oraz zapewni stałą kontrolę nad poprawnością tworzonego pliku. Skanowanie 3D może zatem w znaczący sposób skrócić proces produkcji części oraz w końcowym etapie zapewnić kontrolę jakości wyprodukowanych elementów. Obydwie techniki doskonale się uzupełniają i w obecnych czasach są standardem w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.

Skaner 3D – co to jest?

Skaner 3D to urządzenie, które analizuje obiekt pod kątem jego kształtu oraz niekiedy wyglądu (np. koloru). Zasada działania bazuje na wykorzystaniu efektu zniekształceń prążków Moire’a. System pomiarowy oświetla powierzchnię obiektu rastrem linii o znanej gęstości, a następnie, za pomocą precyzyjnych kamer, obserwuje ich zniekształcenie na geometrii mierzonego obiektu. Uzyskana w ten sposób chmura punktów o wysokiej rozdzielczości, w dalszym etapie przekształcana jest w procesie poligonizacji na siatkę trójkątów w formacie STL, która precyzyjnie odzwierciedla rzeczywisty kształt skanowanego elementu. Firma inspect3D korzysta wyłącznie z wysokiej klasy skanerów 3D firmy Scantech. Zawsze dostosowujemy rodzaj wykorzystywanego urządzenia do potrzeb klienta i specyfiki danego przedmiotu.

Przykładowe realizacje

 

 

Są Państwo zainteresowani usługą skanowania 3D lub zakupem systemu pomiarowego ? Zapraszamy do kontaktu !

• r.grzelka@inspect3d.pl
• +48 698 325 450
 
motoryzacja

Motoryzacja

Kontrola geometrii poszczególnych części samochodu, weryfikacja wyrobów prototypowych, wirtualne złożenia i wykrywanie kolizji.

lotnictwo

Lotnictwo

Pomiary łopatek wirników, piast, poszycia samolotu oraz materiałów kompozytowych.

tłocznictwo

Tłocznictwo

Kontrola procesu kształtowania blach, pomiar wytłoczek, narzędzi oraz tłoczników.

odlewnictwo

Odlewnictwo

Weryfikacja odlewów, rdzeni piaskowych, form, zużycia oprzyrządowania, sprawdzenie naddatków odlewniczych.

tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne

Skanowanie wyprasek, form wtryskowych, badanie zużycia narzędzi.

przemysł metalowy

Przemysł metalowy

Kontrola jakości części do maszyn i urządzeń, pomiary wyrobów wytwarzanych w procesie frezowania oraz toczenia.

medycyna

Medycyna

Pomiar układów kostnych, implantów, protez.

sztuka

Sztuka

Archiwizacja 3D figur, rzeźb, tworzenie kopii, odtwarzanie oryginalnej geometrii dzieła sztuki.

przemysł morski

Przemysł morski

Pomiar kadłubów łodzi oraz skanowanie pokładów jachtów.

Technologie dla przemysłu

Skan 3d

Skanowanie 3D

Pomiary pełnej geometrii wyrobów w zakresie od kilku mm do kilku m. Dokładność do 0,02 mm.

Skan 3d

Projektowanie 3D

Projektowanie modelu CAD przy wykorzystaniu pliku STL ze skanera 3D lub od podstaw uwzględniając wymagania zamawiającego.

Wytwarzanie

Obróbka CNC

Wytwarzanie prototypów, części gotowych lub małych serii za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie.

Druk 3d

Druk 3D

Wytwarzanie części trójwymiarowych np. prototypów lub gotowych elementów, za pomocą technologii przyrostowej przy użyciu najwyższej jakości filamentów.

Skan 3d

Kontrola jakości i doradztwo

Porównanie części do modelu CAD lub dokumentacji 2D. Wsparcie przy niestandardowych aplikacjach pomiarowych.