Skanowanie 3D to proces polegający najpierw na uzyskiwaniu danych na temat trójwymiarowego modelu, a następnie na przenoszeniu rzeczywistej geometrii obiektu do postaci cyfrowej (informacje widoczne na ekranie komputera). Obecnie skanowanie trójwymiarowe znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nic w tym dziwnego, jest to proces mniej czasochłonny niż projektowanie 3D, pozwalający precyzyjnie odwzorować zarówno duże, jak i niewielkie przedmioty, a także ograniczający do minimum ryzyko popełnienia błędu.
Skaner 3D – co to takiego?
Skaner 3D to urządzenie przeznaczone do analizy obiektów pod kątem ich kształtu i wyglądu. W trakcie pomiaru danych, powierzchnia modelu zostaje oświetlona rastrem linii, a następnie jest obserwowana w celu zgromadzenia informacji na temat wszystkich zniekształceń na geometrii obiektu. W ten sposób uzyskuje się chmurę punktów o wysokiej rozdzielczości, które są przekształcane na siatkę trójkątów mających format STL. Odzwierciedlają one w dokładny sposób kształt skanowanego modelu.
Stosowanie skanerów 3D ma wiele zalet:
- wysoka precyzja skanowania obiektów, niezależnie od ich wielkości,
- możliwość skanowania z odległości,
- skanowanie kolorów i tekstur danych modeli,
- odzwierciedlenie rzeczywistego wyglądu obiektów trójwymiarowych,
- brak błędów pomiarowych, jak może mieć to miejsce w przypadku projektowania trójwymiarowego,
- usprawnienie procesu odwzorowywania modeli,
- krótszy czas produkcji wyrobów,
- wysoka jakość wyprodukowanych elementów.
Skanowanie 3D – zastosowanie
Laserowe skanery 3D wykorzystywane są między innymi do analizy następujących elementów:
- części maszyn,
- blachy,
- odlewy,
- matryce,
- narzędzia.
W związku z tym, że skanowanie trójwymiarowe wyróżnia się spośród innych technologii precyzją i szybkością wykonywania pomiarów, jest powszechnie stosowane w wielu obszarach przemysłu. Skanery laserowe 3D wykorzystuje się najczęściej:
- do kontroli jakości po to, by zweryfikować wyprodukowane elementy,
- w inżynierii odwrotnej w celu reprodukcji danego przedmiotu,
- w branży geodezyjnej i architektonicznej (przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji 2D i 3D).
Podsumowując, skanowanie 3D to proces polegający na zebraniu danych na temat obiektu trójwymiarowego, a następnie ich przekształcenie w informacje cyfrowe. Urządzenia 3D są wykorzystywane do analizy narzędzi, blach, tworzyw sztucznych itd. Zastosowanie nowoczesnej technologii przyspiesza proces wytwarzania elementów oraz ogranicza odrzuty, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.