Rozwój technologii druku 3D w Poznaniu

druk 3d poznan

Druk 3D wydawał się kiedyś dobrym sposobem głównie do tworzenia prostych prototypów oraz hobbystycznych modeli i figurek. Obecnie technologia druku 3D intensywnie się rozwija i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Za sprawą profesjonalnych drukarek 3D można tworzyć repliki trudno dostępnych części do maszyn, implanty medyczne lub nowe produkty. Planujesz zrealizować projekt 3D w Poznaniu do celów biznesowych? Poznaj możliwości drukarek 3D oraz branże, w których można je wykorzystać.

Technologia druku 3D w przemyśle

Drukarki 3D zostały docenione w branży przemysłowej m.in. dzięki możliwości przygotowywania prototypów i produktów w krótszym niż dotychczas czasie. Technologia druku 3D sprawdza się nie tylko na etapie projektowania, ale również w końcowym procesie produkcji. Druk 3D pozwala odtworzyć lub przygotować zupełnie nowe elementy w prosty i szybki sposób, co – przy wykorzystaniu tradycyjnych metod produkcyjnych – byłoby czasochłonne i trudne do zrealizowania.

Rozwój druku 3D

Pierwsza drukarka 3D umożliwiająca wydruk fizycznych projektów została wykonana przez Charles’a Hulla, który zgłosił patent na urządzenie w sierpniu 1984 roku. Hull stał się również założycielem firmy produkującej drukarki 3D. W kolejnych latach przedsiębiorstwo Charles’a Hulla opracowało m.in. nowe metody modelowania przy pomocy laserów i ciekłych tworzyw.

Obecne drukarki 3D pracują szybciej i efektywniej niż urządzenia sprzed 40 lat. W tym czasie kolejne firmy opracowywały coraz lepsze sposoby działania maszyn, metody wykorzystujące różnego rodzaju filamenty 3D Poznań oraz realizację bardziej zaawansowanych i skomplikowanych projektów.

Zalety wykorzystania drukarek 3D

Profesjonalny druk 3D zapewnia wielu firmom przewagę nad konkurencją oraz ułatwia rozwój przedsiębiorstw, np. pozwala tworzyć projekty 3D w Poznaniu oraz innowacyjne produkty w krótszym czasie. Główne korzyści wynikające ze stosowania drukarek 3D do projektów biznesowych to m.in.:

  • szybki czas realizacji – technologia druku 3D umożliwia szybsze projektowanie i przygotowanie prototypów. Skrócony zostaje także czas związany z wprowadzeniem na rynek nowego produktu;
  • personalizacja produktów – ofertę produktową można dopasować do indywidualnych potrzeb klientów, co nie wiąże się z ponoszeniem dużych kosztów. Drukarki 3D pozwalają wytwarzać spersonalizowane przedmioty na masową skalę;
  • zmniejszenie ilości odpadów – technologia druku 3D często okazuje się bardziej ekologiczna niż tradycyjne metody produkcji, jak odlewanie i frezowanie. Podczas wydruku materiał jest dodawany warstwa po warstwie, przez co nie są marnowane wartościowe filamenty 3D, a ilość odpadów poprodukcyjnych jest niewielka. W ten sposób ograniczone są również wydatki związane z utylizacją odpadów;
  • produkcja na żądanie – w zależności od zapotrzebowania wśród klientów na dany element, można wyprodukować odpowiednią jego ilość. Dzięki temu nadwyżki produktów nie zalegają na magazynach, nie jest też konieczne wynajmowanie dodatkowej powierzchni do przechowywania elementów;
  • skomplikowane części – drukarki 3D projekty Poznań umożliwiają produkcję nietypowych elementów lub złożonych konstrukcji w łatwiejszy i tańszy sposób niż przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Podsumowanie

Rola drukarek 3D w branży przemysłowej nieustannie rośnie, podobnie jak możliwości nowo powstających urządzeń do druku. Dzięki drukarkom 3D skrócony zostaje czas produkcji, możliwe jest także tworzenie przedmiotów i części o skomplikowanych kształtach. Wykorzystanie technologii druku 3D pozwala przedsiębiorstwom wyprzedzić konkurencję, zdobywać nowych klientów oraz realizować więcej zamówień. Urządzenia do druku 3D umożliwiają tworzenie spersonalizowanych produktów lub elementów na wymiar, co z pewnością przykuje uwagę potencjalnych klientów i zachęci ich do skorzystania z usług danej firmy.

Dodaj komentarz