Projektowanie 3D

W przypadku potrzeby odtworzenia dokumentacji bądź przekształcenia modelu fizycznego na model CAD, nieodłącznym procesem skanowania 3D jest inżynieria odwrotna. Siatka trójkątów odzwierciedlająca dokładną geometrię detalu, którą otrzymujemy dzięki skanerowi 3D, stanowi fundament do dalszej pracy związanej z tworzeniem wirtualnego modelu. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia odtwarzanie pozyskanych danych geometrycznych oraz przetwarzanie do formatu akceptowanego przez systemy CAD.

Posiadanie modelu CAD w przypadku planowania produkcji ma kluczowe znaczenie i umożliwia przeprowadzenie symulacji wszelkich procesów zachodzących w rzeczywistości. Dodatkowo ułatwia pracę związane z modyfikacjami produktu, naprawami i co najważniejsze jego rozwojem. Przekłada się to bezpośrednio na zminimalizowanie prób potrzebnych do uruchomienia produkcji i redukcji kosztów.

Oferujemy usługi obejmujące:

• tworzenie modelu wirtualnego na bazie wykonanego skanowania 3D
• modyfikacje modelu CAD w celu korekty procesu produkcyjnego
• optymalizowanie modelu dla skrócenia czasu produkcji
• zaprojektowanie kompletnego modelu na bazie uszkodzonego detalu rzeczywistego
• odtworzenie dokumentacji 2D i 3D

 

Projektowanie 3D – na czym polega?

Nowoczesne technologie trójwymiarowe rewolucjonizują obecnie wiele gałęzi przemysłu. Dzięki postępowi technologicznemu, firmy co roku mogą korzystać z coraz to nowszych rozwiązań, które bezpośrednio wpływają na ich rozwój oraz konkurencyjność. Jedną z popularniejszych takich możliwości jest na pewno projektowanie 3D. Proces ten polega na tworzeniu trójwymiarowych obiektów geometrycznych przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Dzięki pracy w takim środowisku, możliwe jest wirtualne projektowanie elementów, których nie da się zrealizować przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Wykorzystując nowoczesne oprogramowanie, jesteśmy w stanie projektować nowe detale lub optymalizować części zgodnie z istniejącymi wymaganiami, na podstawie dostarczonych nam między innymi części zużytych, wadliwych lub też według własnego pomysłu. Dzięki temu wspomagamy różne działy w firmach, np. konstrukcji, badań i rozwoju, utrzymania ruchu, kontroli jakości ale też instytucje naukowe. Najczęściej współpracujemy z przedsiębiorstwami z branży metalowej, odlewniczej, tworzyw sztucznych itp.

Projektowanie 3D Poznań

Dzięki procesowi projektowania 3D można dużo szybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości we wstępnej fazie przygotowywania produkcji, co pozwala nam na wprowadzenie bezpośrednich poprawek w początkowym etapie. Nasi klienci nie muszą zatem narażać budżetu swojej firmy na dodatkowe koszty, wynikające np. z konieczności wycofania z produkcji danego produktu lub całkowitego wstrzymania procesu produkcyjnego.

Ponadto, projektowanie 3D pozwala nam na wykonywanie symulacji wszelkich zachowań produktu w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Dzięki temu przed rozpoczęciem procesu produkcji można sprawdzić ewentualną użytkowość danej części, a także jej odporność, np. na działania mechaniczne – ewentualne odkształcenia.

Co więcej, projektowanie 3D umożliwia także tworzenie prototypów części o zaawansowanym kształcie ze skomplikowanymi powierzchniami swobodnymi, dlatego świetnie sprawdza się podczas planowania produkcji elementów o zróżnicowanej specyfikacji. 

Przykładowe realizacje

 

 

Są Państwo zainteresowani usługą inżynierii odwrotnej ? Zapraszamy do kontaktu !

• r.grzelka@inspect3d.pl
• +48 698 325 450
 

motoryzacja

Motoryzacja

Kontrola geometrii poszczególnych części samochodu, weryfikacja wyrobów prototypowych, wirtualne złożenia i wykrywanie kolizji.

lotnictwo

Lotnictwo

Pomiary łopatek wirników, piast, poszycia samolotu oraz materiałów kompozytowych.

tłocznictwo

Tłocznictwo

Kontrola procesu kształtowania blach, pomiar wytłoczek, narzędzi oraz tłoczników.

odlewnictwo

Odlewnictwo

Weryfikacja odlewów, rdzeni piaskowych, form, zużycia oprzyrządowania, sprawdzenie naddatków odlewniczych.

tworzywa sztuczne

Tworzywa sztuczne

Skanowanie wyprasek, form wtryskowych, badanie zużycia narzędzi.

przemysł metalowy

Przemysł metalowy

Kontrola jakości części do maszyn i urządzeń, pomiary wyrobów wytwarzanych w procesie frezowania oraz toczenia.

medycyna

Medycyna

Pomiar układów kostnych, implantów, protez.

sztuka

Sztuka

Archiwizacja 3D figur, rzeźb, tworzenie kopii, odtwarzanie oryginalnej geometrii dzieła sztuki.

przemysł morski

Przemysł morski

Pomiar kadłubów łodzi oraz skanowanie pokładów jachtów.

Technologie dla przemysłu

Skan 3d

Skanowanie 3D

Pomiary pełnej geometrii wyrobów w zakresie od kilku mm do kilku m. Dokładność do 0,02 mm.

Skan 3d

Projektowanie 3D

Projektowanie modelu CAD przy wykorzystaniu pliku STL ze skanera 3D lub od podstaw uwzględniając wymagania zamawiającego.

Wytwarzanie

Obróbka CNC

Wytwarzanie prototypów, części gotowych lub małych serii za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie.

Druk 3d

Druk 3D

Wytwarzanie części trójwymiarowych np. prototypów lub gotowych elementów, za pomocą technologii przyrostowej przy użyciu najwyższej jakości filamentów.

Skan 3d

Kontrola jakości i doradztwo

Porównanie części do modelu CAD lub dokumentacji 2D. Wsparcie przy niestandardowych aplikacjach pomiarowych.